Domů     Stanfordský vězeňský experiment: Jak moc dokáže proměnit člověka v tyrana?
Stanfordský vězeňský experiment: Jak moc dokáže proměnit člověka v tyrana?
26.6.2025

Co se stane, když obyčejným lidem dáte do rukou absolutní moc a druhé připravíte o veškerou individualitu? Jeden z nejděsivějších psychologických experimentů v historii, Stanfordský vězeňský experiment, nám ukázal, jak tenká je hranice mezi dobrákem a tyranem.

Příběh o tom, jak se v roce 1971 ve sklepení Stanfordovy univerzity zrodila brutalita, otřásl vědeckým světem a navždy změnil náš pohled na lidskou povahu.

Ve sklepních prostorách prestižní Stanfordovy univerzity se v roce 1971 odehrál jeden z nejkontroverznějších a zároveň nejvlivnějších psychologických experimentů všech dob.

Pod vedením amerického psychologa Philipa Zimbarda měl Stanfordský vězeňský experiment simulovat prostředí věznice a prozkoumat, jak sociální role a prostředí ovlivňují lidské chování.

Ačkoliv trval pouhých šest dní, navždy změnil náš pohled na to, kam až dokážou lidé zajít, když se ocitnou v pozici autority, a na nebezpečí, která se skrývají v nekontrolované moci.

Účastníci experimentu, pečlivě vybraní jako zcela psychicky zdraví jedinci, byli náhodně rozděleni do dvou skupin: dozorci a vězni.

Už samotný začátek experimentu byl navržen tak, aby co nejvíce napodobil realitu a okamžitě účastníky ponořil do jejich nových rolí.

„Vězni“ byli ve svých domovech „zatčeni“ skutečnými policisty, odvedeni na policejní stanici, a odtud se zavázanýma očima putovali do sklepních prostorů univerzity, které byly proměněny ve vězeňské cely.

Zde se museli svléknout donaha, obléknout si vězeňský mundúr a odevzdat všechny osobní věci. Každému byla přidělena cela a identifikační číslo, které je mělo zbavit individuality a pocitu vlastní hodnoty.

Bylo jim důrazně oznámeno, že odteď musejí bezpodmínečně poslouchat příkazy dozorců. Naproti tomu dozorci dostali uniformy, obušky a sluneční brýle, které jim zakrývaly oči, což mělo zvýšit pocit odcizení mezi nimi a vězni a posílit jejich autoritu.

Provedení experimentu mělo co nejvíce napodobovat skutečné vězení. Dozorci se střídali v osmihodinových směnách a měli za úkol udržovat řád.

Vězni po celou dobu nesměli opustit sklepní prostory a museli dodržovat řadu přísných pravidel, která byla převzata z věznice Palo Alto v Kalifornii.

Ve sklepních prostorách Stanfordovy univerzity se odehrál jeden z nejděsivějších psychologických experimentů, které kdy byly na lidech provedeny.
Ve sklepních prostorách Stanfordovy univerzity se odehrál jeden z nejděsivějších psychologických experimentů, které kdy byly na lidech provedeny.

Dozorce museli oslovovat „pane nápravný důstojníku“, zatímco mezi sebou se směli oslovovat jen čísly. V době odpočinku, při jídle a po zhasnutí světel museli být zticha. Jakékoliv porušení pravidel bylo potrestáno.

Dozorci vězně sice nesměli trestat fyzicky, mohli ale používat jakékoliv jiné způsoby, jak si je podrobit.

A právě zde se situace brzy zvrtla. Dozorci začali být čím dál krutější a sadističtější. Budili vězně uprostřed noci, ponižovali je a oblíbeným trestem se staly kliky, při kterých se jim dozorci stavěli na záda, což ztěžovalo jejich provedení.

Není divu, že vězni začali propadat depresím a beznaději. Už druhý den mezi nimi došlo ke vzpouře, která však byla potlačena. Dozorci poté trestali vězně tím, že jim z cel sebrali postele a přinutili je svléknout se donaha.

Následně vybrali tři vězně, kterým dali zpět oblečení a lepší jídlo, zatímco ostatní museli dále hladovět, což mělo vyvolat pocit nespravedlnosti a rozdělit vězeňskou skupinu.

Po pouhých 36 hodinách od začátku experimentu se jeden z vězňů, Douglas Korpi (vězeň číslo 8612), zhroutil. Nekontrolovatelně křičel, zuřil a nadával. Řval, že další noc už nevydrží a naříkal:

„Ježíši Kriste, hořím zevnitř.“ Psychologové mu museli umožnit experiment ukončit. Chování dozorců však stále eskalovalo. Vězně nenechali vyspat, nutili je svlékat se donaha nebo se vyprazdňovat do kbelíků, které měli zakázáno vylít.

Když si dozorci mysleli, že vězni chystají útok, donutili je ve snaze zkrotit je čistit toalety holýma rukama.

Tato eskalující situace byla zastavena až Zimbardovou partnerkou, psycholožkou Christinou Maslach, která vězení navštívila, aby s vězni vedla výzkumné rozhovory.

Když viděla jejich psychický stav, promluvila Zimbardovi do duše, aby experiment okamžitě ukončil. Z 50 lidí, kteří v průběhu experimentu mohli vězení navštívit, byla jediná, kdo měl proti jeho fungování námitky.

Dozorci byli ze svého chování po ukončení Stanfordského vězeňského experimentu v šoku. Nechápali, jak mohli nutit vězně vzájemně si nadávat nebo čistit toalety holýma rukama.

A co Zimbardo při tomto kontroverzním pokusu zjistil? Prostředí a sociální role prý zásadně ovlivnily chování účastníků – dokonce až tak, že mohli jednat v rozporu se svými morálními zásadami.

Tento experiment vedl k závěru, že lidské chování je mnohem flexibilnější, než si mnozí mysleli, a že dokonce i běžní lidé jsou schopni jednat velmi tvrdě a bezcitně, pokud jsou postaveni do specifického sociálního kontextu.

Jedním z nejsilnějších dopadů experimentu bylo potvrzení tzv. „efektu Lucifer“, pojmu, který Zimbardo později popularizoval, aby popsal proměnu dobrých lidí ve „zlé“, když jsou vystaveni určitým sociálním a environmentálním vlivům.

Tento efekt je aktuální dodnes a může být aplikován na různé situace včetně válečných zločinů, policejní brutality nebo chování lidí v korporátním prostředí, kde jsou nuceni plnit neetické příkazy.

Douglas Korpi, vězeň číslo 8612, který se při Stanfordském vězeňském experimentu ve vězení zhroutil, po letech prohlásil, že své problémy jen hrál, aby mohl odejít a učit se na zkoušky.
Douglas Korpi, vězeň číslo 8612, který se při Stanfordském vězeňském experimentu ve vězení zhroutil, po letech prohlásil, že své problémy jen hrál, aby mohl odejít a učit se na zkoušky.

Někteří kritici ale výsledky Zimbardova experimentu zpochybňují. Vadí jim, že sám Zimbardo na sebe vzal roli ředitele věznice a dozorce ke krutému chování ponoukal.

„Přemýšlel jsem sám o sobě spíše jako o řediteli věznice než jako o výzkumníkovi,“ uznal později sám profesor. Někteří dozorci také zpětně prohlásili, že jejich chování bylo ovlivněno snahou splnit Zimbardova očekávání.

Kritizována byla samozřejmě také etičnost celého experimentu, což vedlo k přísnějším etickým směrnicím pro budoucí psychologický výzkum. I přesto ale tento pokus navždy změnil pohled na psychologii moci, poslušnosti a vliv prostředí na chování jednotlivce.

Stanfordský vězeňský experiment, ačkoliv kontroverzní, zůstává klíčovým milníkem v psychologii. Ukázal nám děsivou pravdu o tom, jak snadno se můžeme nechat ovlivnit mocí a rolí, kterou hrajeme ve společnosti.

Je to silná připomínka, že i „dobří lidé“ mohou páchat zlo, pokud jsou vystaveni správným podmínkám, a zároveň varování před nekontrolovanou autoritou a nutností neustále zpochybňovat naše vlastní morální hranice.

Zdroje informací: www.wikipedia.org, www.zimbardoeffect.com, www.simplypsychology.org, www.britannica.com, www.stanfordprisonexperiment.org, částečně AI
Foto: Shutterstock, Pixabay
Související články
Svět zločinu
Krvavá válka gangů a pád Nekorunovaného krále: Vzestup a pád Ala Caponea
Masakr na svatého Valentýna, válka gangů, která si vyžádala stovky životů, a nakonec pád kvůli neplacení daní. Život Ala Caponea byl plný dramatu, brutality a nečekaných zvratů. Jak se nekorunovaný král Chicaga vypořádal se svými nepřáteli a proč nakonec skončil za mřížemi, přestože se snažil ovlivnit i politiku? Odhalte temná zákoutí jeho impéria a dramatický […]
Svět zločinu
Osud uprchlíků z Alcatrazu: Zmizeli beze stopy, nebo našli nový život v Brazílii?
Co se stalo s Frankem Morrisem a bratry Anglinovými poté, co se v červnu 1962 odrazili od břehů Alcatrazu? Zmizeli beze stopy, nebo se jim podařilo uniknout a začít nový život? Americké úřady věří, že se utopili, zatímco někteří příbuzní mají odlišné teorie, které naznačují, že uprchlíci mohli najít útočiště až v daleké Brazílii. Ponorte […]
Svět zločinu
Neúspěšný atentát na Viléma I. Oranžského: Jeho mozek zůstal celý
„Ohavný zrádce,“ nechává se slyšet španělský král Filip II. (1527‒1598). Nelichotivým označením častuje v roce 1581 svého bývalého diplomata Viléma I. Oranžského, který se postavil do čela protikrálovské opozice. Bývalého králova muže Viléma I. Oranžského (1533‒1584) rozčilovalo, že Filip v jeho Španělském Nizozemí, kde má nárok na trůn, pronásleduje protestanty a dokonce zavádí inkviziční praktiky. Vilém […]
Svět zločinu
Cena za vědecký pokrok: Nevýslovná zvěrstva nacistických lékařů převezených do USA
Operace Paperclip nebyla jen o raketových vědcích. Mezi tisícovkami převezených nacistických expertů se skrývali i muži, jejichž jména jsou spojena s těmi nejhoršími zvěrstvy, jaké si lidstvo dokáže představit. Lékaři, kteří prováděli brutální experimenty na nevinných vězních, se dočkali nového života v Americe, zatímco jejich oběti zůstaly zapomenuty. Jaká byla skutečná cena za vědecký pokrok […]
reklama
svět zločinu
Stanfordský vězeňský experiment: Jak moc dokáže proměnit člověka v tyrana?
Co se stane, když obyčejným lidem dáte do rukou absolutní moc a druhé připravíte o veškerou individualitu? Jeden z nejděsivějších psychologických experimentů v historii, Stanfordský vězeňský experiment, nám ukázal, jak tenká je hranice mezi dobrákem a tyranem. Příběh o tom, jak se v roce 1971 ve sklepení Stanfordovy univerzity zrodila brutalita, otřásl vědeckým světem a […]
Zlikvidoval chicagského starostu Antonína Čermáka střelec najatý mafií?
Muži z ochranky amerického prezidenta mají napilno. Franklina D. Roosevelta odvádějí do bezpečí. On jim ale zkomplikuje práci. Otočí se a vidí, jak se tělo jeho přítele řítí k zemi. Okamžitě zastavují auto a jedou do nemocnice. V roli soudního vykonavatele českého přistěhovalce v americkém Chicagu Antonína Čermáka (1873–1933) rozčilují mafiánské korupční praktiky, které prorůstají městem. „Zbavíme úřady […]
Nejslavnější útěky z vězení: Od irské vzpoury po vrtulníkové lety
Útěk z Alcatrazu sice patří k nejznámějším, ale svět historie vězeňských útěků je plný ještě mnoha dalších, stejně neuvěřitelných příběhů. Od hromadných vzpour teroristů v Irsku, přes nepolapitelného britského krále útěků, až po dramatické úniky vrtulníkem. Projděte si s námi ty nejslavnější případy, které dokazují, že lidská touha po svobodě nezná hranic a lidská vynalézavost […]
Geniální plán útěku z Alcatrazu: Jak se z vysavače stala vrtačka a z pláštěnek člun
Útěk z Alcatrazu nebyl jen o odvaze, ale především o neuvěřitelné vynalézavosti a precizním plánování. Představte si, jak se z příborů a vysavače stala vrtačka, a z obyčejných pláštěnek plnohodnotný člun. Tento článek vás provede zákulisím příprav na legendární únik, ukáže, jak vězni překonávali zdánlivě nepřekonatelné překážky a jak jim k tomu pomohl dokonce i […]
historie
Tajemství Roanoke: Selhání první anglické kolonie v Americe
První pokusy Angličanů o založení kolonie v Novém světě byly plné ambicí, ale i neúspěchů. Ostrov Roanoke se stal dějištěm dramatických událostí, které vyústily v záhadné zmizení celé osady. Nebyla to jen otázka špatného plánování nebo nepříznivých podmínek; osud kolonie byl zpečetěn řadou nepochopitelných rozhodnutí, konfliktů s domorodci a opožděnou pomocí z mateřské země. Proč […]
Průlomové vynálezy historie: Na počátku byl jeden rozdělaný ohýnek
Vývoj lidstva jde nezadržitelně kupředu, někdy dokonce spěchá tak rychle, že za sebou nechává stovky zmařených životů. Jindy ale přispěje ke zkvalitnění všedních dní, jako je tomu třeba v případě splachovacích toalet. Ovládnutí ohně, jednoho z prvních a nejdůležitějších vynálezů, však zcela zásadně proměnilo směr lidských dějin a položilo základy naší civilizace. Oheň: Dobrý sluha, […]
Lurdy: Katolický Disneyland bez záruky
V únoru 1858 se v podhůří Pyrenejí dočkají obyvatelé francouzského městečka Lurdy bláznivého divadla, ze kterého se pro ně vyklube nejlepší kšeft století. O vše se postará negramotná čtrnáctiletá pasačka Bernadette Soubirousová (1844-1879), kterou matka posílá sbírat do lesa dřevo a cokoli dalšího, co by se dalo prodat. Ve čtvrtek 11. února 1858 vyrazí do lesa […]
Gunkanjima: Ostrov bitevních lodí, který pohltilo moře a zapomnění
Oficiálně známý jako Hašima, ale přezdívaný „Ostrov bitevních lodí“ kvůli svému vzhledu pevnosti, leží tento opuštěný japonský ostrov nedaleko Nagasaki. Kdysi nejhustěji osídlené místo na světě, kde v polovině 20. století žilo téměř 6000 lidí, je dnes zcela opuštěné. Postavený společností Mitsubishi Corporation na bohatém uhelném ložisku, vzkvétal ostrov s bytovými komplexy, školami, restauracemi a […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: [email protected]
OSZAR »